Vodafone, in sfarsit!
Sunt client Vodafone de vreo 8-9 sau chiar 10 ani, dar în ultimii doi- trei ani m-am simţit nedreptăţită faţă de clienţii noi pe care sperau ei să şi-i atragă oferind numere noi în reţea cu mii de minute şi sms gratuite. Chiar intenţionam să mă răţoiesc la ei zilele astea cu scopul de mai smulge nişte minute naţionale (aveam 20 gratuite, din bunăvoinţa vodafonezilor din conducere, deşi orice nou intrat în reţea beneficiază de sute).
Cert e că joi m-am trezit sunată şi mi s-a propus o ofertă care mi se pare prea generoasă: 800 minute în reţea (plăteam o opţiune de 3 euro pentru 240 minute cu 4 numere favorite), vreo 80 naţionale (2 euro opţiunea mea plătită pentru 20 de minute) şi ceva trafic pe net, da’ pe care nu ştiu să-l folosesc şi pe care-l voi neglija o perioadă.
Aproape aş fi strâns-o în braţe pe duduia care mi-a propus oferta lor. Am trecut peste faptul că mi-a luat numele cine ştie din ce bază de date prăfuită, chemându-mă pe numele de dinaintea căsătoriei (anul acesta împlinim 4 ani de mariaj); m-a întrebat de locaţie şi i-am spus adevărul: deşi la Bucureşti ningea şi viscolea, eu admiram Tâmpa din Piaţa Sfatului, aşezată pe o băncuţă şi luând notiţe, ca să-mi calculez minutele câştigate.
P.S: Tati se dusese-n dormitor să citească o carte înainte de a adormi, iar piticotul spiona!