Asa tata, asa fiu!

Am mai scris pe ici, pe colo cu ce probleme existentiale ma confrunt: eu sunt la eterna cura de slabire a femeii trecute de 25, tati e la cura de ingrasare dupa stabilitatea numarului de kilograme ca in liceu, iar bebelusul trebuie sa manance sanatos! Corolar: tati nu mananca legume.

S-a ajuns la urmatoarea situatie: copilul isi ia din frigider ce pofteste sa ingurgiteze! Intr-o seara a luat crenvurstii Martinel si nu am scapat de racnete pana cand nu i-am dat sa manance ce-si alesese. Intr-o alta zi si-a luat “felia de lapte” de la Kinder si nu s-a lasat pana nu si-a desfacut-o, savurand-o fericit. A mai luat din frigider iaurt, un fruct sau o bucata de unt, convins fiind ca mami nu-i da sa manance ceva bun. L-am lasat sa se convinga singur ca nu-i cine stie ce bunatate! La bunici in vie se aseza pe vine si-si rupea singur boabe de strugure pe care le indesa in gurita, indiferent fata de protestele mele: “nu mai mananca masa de pranz daca se indoapa acum cu struguri!”

Azi s-a autoservit cu niste tortellini. De teama sa nu i le iau, a bagat vreo doua in gurita si se tot straduia sa le roada intre cele doua masele paralele din dotare. Din pacate pentru el, punga era nedesfacuta si a mai durat un sfert de ora pana la preparare (aici puteam spune ca sfertul academic a fost din pacate pentru urechile noastre, da’ prefer sa nu creada nimeni ca am un copil rau)! Nu a vrut peste, ci a preferat pastele fierte cu putina sare si cam atat! Macar s-a declarat multumit pe urma!

Bonus, parerea bunicilor: “da-i sa manance ce-i place, nu tine copilul nemancat in speranta ca o sa manance ciorba!”

Acum, despre tati: nu mananca legume, am stabilit. Totusi, daca leguma ar fi cartof si i l-as praji, s-ar deroga de la regula. Tati mananca multe dulciuri si carnita. Nu pune nici un gram pe el, in ciuda eforturilor mele de a-i intelege dieta. Asa! Luni am pregatit o tocanita de ciuperci (ii spun asa, caci mi-a decretat ca el nu mananca ciulama) cu piept de pui si cateva legume (telina, ceapa, ardei gras). Azi nu a mai vrut, ci a mancat prajitura cu prune, iar seara, la al doilea refuz al ciulamalei s-a inarmat cu doua pungi de chips-uri. Care nu se depun la el, ci se vor depune la mine!

Post a Comment