Idei pentru proclamarea de noi zile libere!
Da, da, a inceput scoala! Da, e aglomerat, pentru ca parintii nu-si duc odrasla de mana pe jos spre scoala, ci o inghesuie pe bancheta din spate a masinii, pentru ca nu se mai poarta sa mergi 10 minute pe tocuri cui de mana cu odorul, ci e musai sa te inghesui in trafic cu ‘jde mii de alti trendinezi.
Altceva vreau sa spun: la fiecare 15 septembrie, Rrrrromania e in saptamana de concediu cu ocazia inceperii anului scolar. Cre’ca juma’ de efectiv din compnie/ fabrica/ institutie isi ia zile libere, concediu de odihna sau concediu medical pe motiv ca in prima saptamana sa-si duca odorul de manuta la scoala.
Sigur, e cazul celor pana in clasa a IV-a, desi intr-a V-a se schimba regimul si apare diriga, asa ca mami si tati tre’ sa faca neaparat cunostinta cu ea, desi la 2-3 zile vor avea sedinta cu parintii si nu vor pierde nici atunci ocazia de a-i oferi flori.
Ma rog, io as propune politicienilor ca 15 septembrie sa fie declarata zi libera, pentru ca oricum nu prea munceste nimeni, ci juma’ de efectiv e la scoala cu copchilu’, un sfert e in trafic, blocat de masinile jumatatii care-si conduce odorul la scoala, iar celalalt sfert deapana amintiri de la inceputul lor de scoala stand cu o cana de cafea in mana toata dimineata; si pe urma se face pranzul, deci se ia pauza de masa, apoi e cafeaua care-l tine pe om ocupat juma’ de ora cu scopul de a se mai dezmetici si uite-asa se termina programul.
La fel se intampla si cu inceputul de an scolar la facultate: fiecare “bobocel” mai mormolocel e venit la facultate cu mam’ mare, mamitica si tanti Mita care-si vor lauda odrasla la tot neamul si la toti cunoscutii. Evident, prezenta familiei e imperioasa cand “pruncul” trebuie sa obtina cazare la camin! Mamitica se asigura ca e frumoasa camera, ca are capac de toaleta si ca nu-s gandaci, iar distinsul vanzator de castraveti care va plati facultatea copilului va trebui sa vina cu acareturile si sa personalizeze camera anosta in care dragalasul bobocel isi va petrece zilele de luni pana vineri, cand va lua trenul incarcat cu bocceluta pentru ca mam’ mare sa-i spele, mamitica sa-i calce, iar tanti Mita sa-i puna mancare la pachet.