Prajitura cu afine

Am facut de curand o prajitura cu afine si visine.

Pe principiul: “eu stiu una, da’ o variez!”, am incercat ca in pandispanul cu visine sa pun afine! A iesit o prajitura foarte buna!

Ramane intre noi: ar fi iesit si mai buna daca mi-ar fi amintit cineva sa ung tava cu niste unt! Merge si-asa, da’ trebuie razuita partea arsa! Pfff!

Se face asa: bati 6 albusuri cu 6 linguri de zahar, incorporezi cele 6 galbenusuri aferente albusurilor, apoi adaugi un plic de amoniu pentru prajituri (bicarbonat, praf de copt. orice!) si 6 linguri de faina. Eu am pus si o cana de lapte, dar am adaugat faina peste cele 6 linguri. Amestecul se toarna in (atentie!) tava unsa cu unt (sau ulei de masline) si se aseaza fructele: visine si afine, dar poti folosi orice: capsuni, ananas, prune, caise etc.

Eu am folosit afine si visine, nestiind cum se comporta fructele de padure in pandispan. A iesit o prajitura grozava!

  1. 2 Responses to “Prajitura cu afine”

  2. By TheBride on Aug 5, 2010

    Si daca dupa ce o ungi cu unt pudrezi si faina atunci nici ca se mai lipeste:)

  3. By admin on Aug 6, 2010

    data viitoare n-o sa mai uit! Da’ poate uit sa pun altceva…!

Post a Comment