Mommy’s little help

Adicatelea “ajutorul lu’ mami”! Da, Bobo este acela!

Am spalat niste rufe luni, asa cum cred ca fac multe mamici cu odrasle mititele. Copilasul nostru a avut un week-end plin de plimbari si de nisip din parc! Are vreo doua perechi de pantaloni “de nisip” (adica cei cu care mergem in mod obisnuit in parc): se aseaza in fundulet in mijlocul gropii de nisip (mai mult pietris maruntit), apoi toarna cu manutele, cu lopetica si cu galetusa nisip pe el. Nu-i rapesc aceasta bucurie, caci se distreaza de minune si-si ocupa 20 minute bune! Am incercat sa-l conving sa faca un castel sau orice alta constructie, insa el a ramas la parerea lui: nisipul e bun de bagat in buzunare si de transportat acasa!

Asta a fost o paranteza care relata activitatea favorita a pruncusorului.

O alta activitate favorita este sa stea in scaunelul de masa in fata televizorului, ca sa urmareasca filmuletele favorite de pe Disney Channel: “H2O- Doar adauga apa”, “Fratii Jonas”, “Sony si steluta norocoasa”, “Zack si Cody” plus cateva desene animate.

Ii mai place si sa ma ajute prin casa la tot felul de lucruri: imi aranjeaza cutiile de conserve din dulapuri, lingurile si furculitele din sertarul de sus, cutia cu pungi, hainele din dulap, iar de curand a descoperit ca-i place sa ma ajute sa intind rufe! O ajutase pe buni cand am fost la Bucuresti, iar de atunci nu prea s-a mai sinchisit de aceasta activitate. De vreo doua ture insa, imi intinde hainutele dupa ce le scutura, ca asa a vazut-o pe mami!

Avem un scaun in dormitor pe care pun lighenasul cu haine dupa ce intind uscatorul. Balconul e ingust, nu mai incape nimeni in el daca intind uscatorul, asa ca bebe lua cate o hainuta, o scutura, mi-o intindea, apoi tropa- tropa inapoi la lighean sa-mi aduca alta scuturata si tot asa! Ne-am distrat vreo 5-6 minute pana cand am intins toate rufele, apoi a intrat pe sub uscator sa le miroasa. Ii place mirosul hainelor proaspat spalate, ii place sa traga de ele si sa adune clestii cazuti, sa-i desfaca si sa-i mute dintr-un paharel intr-un borcanel si inapoi, iar si iar!

Dupa ce mergem la cumparaturi ii las 2-3 conserve sau lucruri incasabile pe care el le muta dintr-o sacosa in alta, apoi pe raftul din camara, dupa care le aduce inapoi in bucatarie, le duce in sufragerie la tati si le pune pe birou, le ia si le pune iar in punga si tot asa pana cand se plictiseste si le abandoneaza in favoarea genericului vreunui serial de-al lui!

Post a Comment